MiCA a Jednolity Rynek Cyfrowy – szanse i wyzwania dla przedsiębiorców

19.09.2024 | Technoglogy

Prawodawca unijny dostrzegając dotychczasową nieufność znacznej części społeczeństwa w stosunku do rynków kryptoaktywów, a także niepewność regulacyjną dotyczącą prowadzenia działalności związanej z kryptoaktywami lub ich emisją na terenie Unii Europejskiej, postanowił zaprojektować rozporządzenie MiCA (Markets in Crypto-Assets).

Jedną z odpowiedzi prawodawcy unijnego na dostrzeżone problemy było ustanowienie jednolitych przepisów dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Takie podejście, zdaniem prawodawcy unijnego, ma zapewnić rozwój rynku kryptoaktywów i przyczynić się tym samym do kreacji nowych możliwości w zakresie usług cyfrowych, alternatywnych instrumentów płatniczych, a także źródeł finansowania dla przedsiębiorców.

Harmonizacja przepisów w UE i jej wpływ na spółki

Dotychczas prowadzenie działalności związanej z kryptoaktywami lub ich emisją na terenie Unii Europejskiej wymagało analizowania sytuacji prawnej danego państwa członkowskiego, a także aktów unijnych, w celu dostosowania działalności do danego porządku prawnego. Niejednokrotnie wiązało się to z czasochłonnym i kosztownym procesem powstawania nowego rodzaju biznesu, a także jak już wspomniano na początku, z niepewnością prawną.

Rozporządzenie MiCA ma tym problemom zapobiec, tworząc jednolite przepisy dla wszystkich krajów członkowskich, dzięki czemu, przedsiębiorcy chcący w przyszłości świadczyć usługi związane z kryptoaktywami lub ich emisją będą nie tylko mogli stworzyć swój nowy biznes w wybranym przez siebie kraju członkowskim na tych samych zasadach, ale także łatwiej świadczyć swoje usługi na rynkach innych krajów członkowskich.

Wyzwania związane z nowymi wymaganiami regulacyjnymi

Nowe przepisy unijne znacząco wpłyną na dotychczasowych przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie kryptoaktywów i emitujących kryptoaktywa, a także na przedsiębiorców, którzy dopiero będą planowali taką działalność.

Rozporządzenie MiCA wprowadza obowiązek posiadania zezwolenia na świadczenie usług w zakresie kryptoaktywów, a także na emisję tokenów powiązanych z aktywami (tokeny ART) i tokenów będących e-pieniądzem (tokeny EMT). Wiąże się to ze spełnieniem szeregu wymogów nakładanych przez prawodawcę unijnego, w zależności od planowanej przez przedsiębiorcę działalności.

Przyszłość sektora kryptowalut w UE po wdrożeniu MiCA

Trudno określić jakie będą długofalowe skutki rozporządzenia MiCA, jednak przyjmując perspektywę prawodawcy unijnego, należy w szczególności podkreślić łatwość prowadzenia działalności transgranicznej związanej z kryptoaktywami lub ich emisją na terenie Unii Europejskiej, a także obniżenie poziomu niepewności prawnej. Ponadto, próba zwiększenia zaufania do rynków kryptoaktywów przez prawodawcę unijnego na pewno odniesie w jakiś sposób skutek, jednak kosztem obarczenia przedsiębiorców nowymi wymogami i obowiązkami.

W celu rozwiania wszelkich wątpliwości, zapraszamy na darmowy webinar!

Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane, prowadzące lub planujące działalność w obszarze kryptoaktywów na organizowany przez Kancelarię webinar, który poświęcony będzie w całości rozporządzeniu MiCA. Webinar planowany jest na 30 września 2024 r. o godz. 16. Zapisy dostępne są po kliknięciu w link.

Niniejszy alert ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 19 września 2024 r.

autor:

Karol Sobków

Prawnik
+48 22 856 36 60 | k.sobkow@kglegal.pl

redaktor cyklu:

Natalia Serwińska-Deles

Adwokat
+48 22 856 36 60 | n.serwinska@kglegal.pl