Zmiany w CIT w 2025 roku

09.12.2024 | Podatkowe to i owo

Zbliżający się koniec roku to dobry czas na przygotowanie się na nadchodzące zmiany podatkowe, których co roku jest bez liku. Rok 2025 nie będzie wyjątkiem. Jakich zmian należy się spodziewać w podatku dochodowym od osób prawnych?

JPK_CIT

Przedsiębiorcy zdążyli przywyknąć do składania jednolitego pliku kontrolnego zawierającego informacje o podatku VAT. Rok 2025 będzie pierwszym, za który trzeba będzie raportować w jpk również informacje dotyczące podatku CIT. JPK_CIT wysyłane będą raz w roku, w terminie do końca trzeciego miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego. Pierwszy jpk należy zatem złożyć do końca marca 2026 r. Obowiązek wdrażania JPK_CIT następuje jednak stopniowo. W pierwszej kolejności do jego składania zobowiązani są podatnicy CIT osiągający dochód ponad 50 mln euro oraz podatkowe grupy kapitałowe (raport za 2025 r.). W dalszej kolejności zobowiązani będą pozostali podatnicy CIT, którzy składają JPK_VAT (raport za 2026 r.). Pozostali podatnicy CIT będą składali JPK_CIT za 2027 rok.

Podmioty zobowiązane do raportowania za 2025 rok, będą musiały uwzględnić w strukturze logicznej ksiąg rachunkowych znaczniki identyfikujące konta ksiąg znajdujące się we właściwym słowniku, będącym załącznikiem do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Od 1 stycznia 2026 r. w JPK_CIT będą dodatkowo wskazywane: numer identyfikacji kontrahenta, numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, wysokość, rodzaj i typ różnicy pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym.

Przypominamy, że podatnikiem CIT są także fundacje rodzinne. Będą zatem zobowiązane do składania JPK_CIT.

Krajowy podatek minimalny

W 2025 roku po raz pierwszy powstanie obowiązek zapłaty podatku minimalnego (krajowego). Podatek ten będzie wynosił 10% liczonego od podstawy opodatkowania. Podstawą tą będzie suma:

1) kwoty odpowiadającej 1,5% wartości przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym oraz
2) poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych, kosztów finansowania dłużnego w takiej części, w jakiej koszty te przewyższają kwotę obliczoną według wzoru podanego w ustawie oraz
3) kosztów:
a) usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze, oraz
b) wszelkiego rodzaju opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z majątkowych praw autorskich, licencji, praw własności przemysłowej oraz know-how, oraz
c) przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek, innych niż udzielonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w tym w ramach zobowiązań wynikających z pochodnych instrumentów finansowych oraz świadczeń o podobnym charakterze, poniesionych bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych lub podmiotów mających miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w raju podatkowym

– w jakiej koszty te łącznie w roku podatkowym przekraczają o 3 000 000 zł kwotę obliczoną według wzoru podanego w ustawie.

Zobowiązani do zapłaty podatku minimalnego będą podatnicy CIT, posiadający nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (tj. posiadający siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej), którzy w 2024 roku ponieśli stratę podatkową lub ich dochód był niższy niż 2% przychodu.

Podatek minimalny należy wykazać w rozliczeniu rocznym CIT. Podlega wpłacie do urzędu skarbowego w tym samym terminie, co „tradycyjny” podatek dochodowy. Kwota podatku minimalnego będzie mogła zostać pomniejszona o podatek od dochodu CIT.

Pisaliśmy na ten temat:
Podatek od braku dochodu

Europejski podatek minimalny

Od 1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać ustawa o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych, wprowadzająca tzw. globalny podatek minimalny.

Podatek wyrównawczy dotyczyć będzie największych krajowych i międzynarodowych grup przedsiębiorców, tzn. osiągających globalnie przychody powyżej 750 mln euro rocznie. Warunkiem zapłaty tego podatku jest płacenie podatku dochodowego w efektywnej stawce poniżej 15%. Podatek nie zakłada stałej stawki podatku. Ma on bowiem charakter wyrównawczy. Podatnicy będą musieli zapłacić go w takiej wysokości, by efektywna stawka podatku dochodowego i globalnego podatku minimalnego łącznie wyniosła 15%.

Pisaliśmy na ten temat:
Podatek minimalny
Europejski podatek minimalny

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 6 grudnia 2024 r.

autor/redaktor cyklu:

Rafał Knap

Radca prawny
+48 22 856 36 60 | r.knap@kglegal.pl

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.