Ochrona środowiska to jeden z kluczowych tematów poruszanych publicznie w ostatnich latach. Wzrost świadomości społecznej, a także wzrastająca wrażliwość ludzka na kwestie ochrony środowiska nie przeszły obojętnie uwadze przedsiębiorcom, a także organom prawodawczym.
Przedsiębiorcy, aby zachęcić klientów do skorzystania ze swoich usług lub produktów, zaczęli przyjmować bardziej ekologiczne podejście, aby wyróżniać się na tle swojej konkurencji. Organy prawodawcze zaś, zarówno krajowe jak i unijne, dostrzegając rosnący trend społeczny na kwestie związane z ochroną środowiska, postanowiły opracować ramy prawne, które będą miały na celu wymuszenie bardziej ekologicznego podejścia wśród społeczeństwa.
Myśl dotycząca propagowania zrównoważonego rozwoju i środowiska została również zaimplementowana do rozporządzenia MiCA (Market in Crypto-Assets), nakładając na emitentów kryptoaktywów oraz dostawców usług w zakresie kryptoaktywów (CASP) pewne obowiązki.
Przepisy dotyczące zrównoważonego rozwoju i środowiska w MiCA
Analizując rozporządzenie MiCA w kontekście zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, można natknąć się na kilka przepisów, które w sposób ogólny poruszają to zagadnienie. Prawodawca unijny przyjął podejście, w którym problematyka dotycząca zrównoważonego rozwoju i środowiska zostanie szerzej poruszona w regulacyjnych standardach technicznych, których przygotowanie powierzono ESMA (European Securities and Markets Authority).
Samo rozporządzenie MiCA wprowadza wymogi dotyczące ujawniania informacji związanych z głównym niekorzystnym wpływem na klimat i innymi niekorzystnymi skutkami środowiskowymi mechanizmów konsensusu wykorzystywanych do emisji kryptoaktywów, w ramach Whitepaper. Dotyczy to zarówno emisji tokenów powiązanych z aktywami (ART), tokenów pieniądza elektronicznego (EMT) i kryptoaktywów innych niż ART i EMT.
Podobny wymóg MiCA nakłada na CASP, nakładając na nich obowiązek publikowania na swoich stronach internetowych informacji związanych z głównym niekorzystnym wpływem na klimat i innymi niekorzystnymi skutkami dla środowiska mechanizmu konsensusu wykorzystywanego do emisji każdego kryptoaktywa, w odniesieniu, do którego świadczą usługi.
Projekt regulacyjnych standardach technicznych (RTS)
Na czas pisania niniejszego artykułu, ESMA wydał projekt regulacyjnych standardów technicznych poruszających kwestię zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w kontekście emisji kryptoaktywów oraz świadczenia usług w zakresie kryptoaktywów.
Zgodnie z przyjętym przez ESMA podejściem, projektowane przepisy mają na celu zapewnić odpowiedni kontekst i świadomość inwestorów, poprzez obowiązkowe ujawnianie informacji na temat niekorzystnego wpływu na klimat i innych niekorzystnych skutków związanych ze środowiskiem. Ujawniane informacje powinny obejmować sekcję zawierającą ogólne informacje na temat kryptoaktywów i cech mechanizmów konsensusu, obowiązkowy kluczowy wskaźnik zużycia energii oraz w stosownych przypadkach, dodatkowe kluczowe wskaźniki dotyczące energii i emisji gazów cieplarnianych, a także sekcję dotyczącą źródeł i metodologii stosowanych do obliczania tych kluczowych wskaźników.
RTS a emisja kryptoaktywów
Projekt RTS w zakresie emisji kryptoaktywów wymaga, aby w Whitepaper dotyczącym danego kryptoaktywa zamieścić m.in.:
- informację o całkowitej ilości energii zużytej do walidacji transakcji i utrzymania integralności rozproszonej księgi transakcji, wyrażonej na rok kalendarzowy;
- w przypadku gdy ilość zużytej energii przekroczy 500 000 kWh, emitent musi również podać informacje dotyczące zużycia energii odnawialnej, intensywności zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych;
- opcjonalnie emitenci mogą również przedstawiać informacje m.in. o: mixie energetycznym, redukcji zużycia energii czy emisji CO2.
RTS a CASP
W świetle projektowanych przepisów, od CASP wymagać będzie się udostępniania publicznie na swojej stronie internetowej informacji na temat głównych niekorzystnych skutków dla klimatu i innych niekorzystnych skutków dla środowiska wynikających z mechanizmu konsensusu wykorzystywanego do emisji kryptoaktywów, w odniesieniu do kryptoaktywów, dla których świadczą usługi.
Dodatkowo, CASP udostępniają na swojej stronie internetowej informacje w odniesieniu do kryptoaktywów, dla których świadczą usługi, informacje dotyczące zużycia energii odnawialnej, intensywności zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych, jeżeli kumulatywnie spełnione są poniższe przesłanki:
- CASP świadczy co najmniej jedną z usług: prowadzi platformę obrotu kryptoaktywami, wymienia kryptoaktywa na środki pieniężne lub wymienia kryptoaktywa na inne kryptoaktywa;
- roczne zużycie energii przekracza 500 000 kWh w stosunku do kryptoaktywa, dla którego CASP świadczy usługi.
Niniejszy alert ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 3 października 2024 r.
autor: