Podatek od nieruchomości – kolejne propozycje zmian

10.09.2024 | Wtorkowe Poranki dla Budowlanki

W dzisiejszym artykule z cyklu „Wtorkowe Poranki dla Budowlanki” skupimy się na kwestiach podatkowych, a mianowicie kolejnej wersji propozycji zmian w podatku od nieruchomości. Na fali krytyki pierwotnego projektu z czerwca 2024 r. zmiany ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dotyczących podatku od nieruchomości, Ministerstwo Finansów opublikowało nową wersję.

Tak jak w pierwotnym projekcie (o którym możecie Państwo przeczytać w cyklu „Podatkowe to i owo”) ustawa wprowadza definicję budynku i budowli. Ma to na celu likwidację problemu odwoływania się w prawie podatkowym do definicji zawartych w Prawie budowlanym.

Katalog budowli ma być uregulowany zarówno w treści ustawy, jak i w jej załączniku. Budowlą będzie m in. elektrownia fotowoltaiczna czy wiatrowa, co budziło kontrowersje w pierwotnym projekcie. Doprecyzowano jednak, że budowlą będzie jedynie część budowlana takiego obiektu, nie zaś cały obiekt. W przypadku obiektów kompleksowych lub wielofunkcyjnych, takich jak oczyszczalnie ścieków, ujęcia wód, czy stadiony, opodatkowaniu jako budowle będą podlegały, składające się na taką złożoną konstrukcję gospodarczą, poszczególne elementy, które zostały wymienione w załączniku do ustawy. Są to m. in. płyta boiska, tunel dla zawodników, trybuny – wchodzące w skład stadionu, czy piaskownik, odtłuszczacz, osadnik − wchodzące w skład oczyszczalni ścieków.

Za budynki nie będą natomiast uznawane obiekty spełniające przesłanki do takiej kwalifikacji, jeżeli są lub mogą być gromadzone w nich materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach, albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, których podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym ich funkcję jest pojemność. Rozwiązanie to ma wyeliminować wątpliwości związane z kwalifikowaniem na potrzeby podatkowe obiektów spełniających ustawowe kryteria budynku i jednocześnie zaliczanych obecnie do budowli na gruncie Prawa budowlanego, np. zbiorniki, silosy czy elewatory.

W przypadku stacji paliw, na cele podatku od nieruchomości, budynek stacji paliw będzie kwalifikowany jako budynek, a pozostałe elementy stacji paliw będą opodatkowane jako budowle wskazane w poszczególnych pozycjach załącznika, np. zbiorniki na paliwo czy zadaszenie.

Wsłuchując się w głosy krytyczne, Ministerstwo w nowym projekcie wprost wskazało, że opodatkowaniu nie będą podlegać: kapliczki, krzyże przydrożne, posągi i figurki ogrodowe, murowane grille, piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki, wiaty na wózki dziecięce i rowery.

Wprowadzono natomiast definicję „trwałego związania z gruntem”. Będzie to „takie połączenie obiektu budowlanego z gruntem, które zapewnia temu obiektowi stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym niezależnym od działania człowieka, mogącym go zniszczyć, spowodować przemieszczenie lub przesunięcie się na inne miejsce”. Obiektami trwale związanymi z gruntem nie będą dowolne obiekty, których masa lub konstrukcja powodują, że nie ulegają one przesunięciu przez czynniki atmosferyczne, w tym np. kontenery mobilne, niepołączone w żaden sposób z podłożem. Czynnikiem pozwalającym uznać za związanie z gruntem jest bowiem połączenie techniczne, w przypadku jego braku obiekt nie będzie stanowił ani budynku, ani budowli.

Bardzo istotną zmianą jest określenie, że aby dany obiekt został zakwalifikowany jako budynek albo budowla, musi on być wzniesiony w wyniku robót budowlanych. Rozumienie pojęcia „roboty budowlane” będzie takie samo, jak w Prawie budowlanym (budowa, przebudowa oraz montaż).

Projekt zakłada także ujednolicenie sytuacji podatkowej właścicieli garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych. Dotychczas uprzywilejowani byli posiadacze miejsc parkingowych na parkingach stanowiących część nieruchomości wspólnej, gdzie sposób określenia korzystania z poszczególnych miejsc postojowych następował w ramach podziału quoad usum. Są one bowiem traktowane jako części mieszkalne, co powoduje że obciążone są niższą stawką podatku. Tymczasem wyodrębnione lokale użytkowe nie są traktowane są jak części mieszkalne (pomimo że prawo do korzystania z miejsc postojowych te zostaje często przyznane jako podział quad usum) i opodatkowane są wyższą stawką podatku. Przedstawiony projekt zmian zakłada, że niezależnie czy garaże są wyodrębnionymi lokalami, czy też nie, opodatkowane będą niższą stawką podatku, właściwą dla części mieszkalnych budynku.

Aktualny projekt ustawy został opublikowany w wyniku uwzględnienia części uwag zgłoszonych podczas konsultacji publicznych. W najbliższym czasie powinien zostać skierowany do Sejmu. Zacznie obowiązywać po uchwaleniu przez Sejm i Senat oraz po podpisaniu przez Prezydenta.

Projektowane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 09 września 2024 r.

autor:

Rafał Knap

Radca prawny
+48 22 856 36 60 | r.knap@kglegal.pl

redaktor cyklu:

dr Joanna Barzykowska

Adwokat, wspólnik
+ 48 502 677 504 | j.barzykowska@kglegal.pl