Obowiązki pracodawcy związane ze zbliżającym się końcem roku

08.11.2024 | O pracy po pracy

Każdego roku listopad powinien wiązać się z rozpoczęciem planowania przez pracodawców sposobu wykonania obowiązków wynikających z zakończenia roku kalendarzowego. Warto przygotować się na to wcześniej, bowiem o ile obowiązki raportowe powstają dopiero z kolejnym miesiącem, o tyle część z wymogów wymaga czasu na ich zrealizowanie i odpowiednie zaplanowanie.

Urlopy

Przede wszystkim pracodawcy powinni sprawdzić zaległości urlopowe pracowników i potencjalnie odesłać pracowników na zaległe urlopy – wiąże się to z faktem, iż co do zasady urlop przysługuje pracownikowi każdorazowo na konkretny rok. Oczywiście z prawa pracy wynika możliwość wykorzystania urlopu do 30 września kolejnego roku, jednak każdy z pracodawców winien rozważyć w jaki sposób planuje rozplanować wolne w kolejnym roku i ewentualnie wykorzystać zbliżający się koniec roku, do udzielenia pracownikom „przymusowego” wolnego.

Oprócz tego pracodawca powinien rozpocząć działania prowadzące do ustalenia planu urlopu na kolejny rok kalendarzowy (o ile dany pracodawca go wprowadza). W związku z faktem, że pracodawca zobowiązany jest do wzięcia pod uwagę wniosków pracowników w przedmiocie wykorzystania urlopu, powinien on w miarę możliwości wcześniej rozpocząć ich gromadzenie. Warto o tym pamiętać planując kolejne tygodnie – zwłaszcza uwzględniając sezony świąteczne.

Obowiązki rozliczeniowe

Kadrowe i księgowe na przełomie roku z pewnością będą bardzo zapracowane – w związku z nowym rokiem zobowiązane są do wykonania i złożenia szeregu deklaracji i informacji. Warto więc już teraz rozpocząć gromadzenie danych i przygotowywanie się do tego niezwykle wymagającego czasu.

Poleca się również weryfikację ewidencji czasu pracy – w zależności od przyjętych u danego pracodawcy systemów czasu pracy i okresów rozliczeniowych. Koniec roku jest bowiem bardzo dobrym momentem na dokonanie wszelkiego rodzaju kontroli.

Zmiany

Pracodawcy muszą się również przygotować na zmiany w zakresie prawa pracy – najważniejszą, a zarazem zdarzającą się corocznie jest zmiana najniższego wynagrodzenia za pracę. Warto o tym pamiętać i przygotować ewentualne rezerwy na ten cel. O innych zmianach w zakresie prawa pracy, które mogą nastąpić w przyszłym roku będziemy na bieżąco informować.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 07 listopada 2024 r.

autor:

Aleksandra Klukowska

Aplikant radcowski
+48 506 367 105 | a.klukowska@kglegal.pl

redaktor cyklu:

Aleksandra Tomczyk

Aplikant radcowski
+48 22 856 36 60 | a.tomczyk@kglegal.pl

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby spersonalizować wysyłane treści.