Okres wakacyjny to czas, w którym często zmniejszamy swoją czujność, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Okoliczność ta bywa wykorzystywana przez przestępców, w tym również cyberprzestępców. Na co zwrócić uwagę wyjeżdżając na wakacje? Jakie środki bezpieczeństwa okażą się przydatne podczas podróży?
Przede wszystkim musimy pamiętać o codziennych środkach bezpieczeństwa, nie udostępniać nikomu naszych haseł i kodów pin, zabezpieczać nasze sprzęty (komputer, telefon) hasłem, nie łączyć się z nieznanymi sieciami Wi-Fi. Dzisiejszy telefon jest wielką kopalnią wiedzy o osobie, której jest własnością, a uzyskanie do niego dostępu może pozwolić na wgląd do naszych e-maili, kont bankowych, numerów kart kredytowych etc. Dobrym zwyczajem jest więc wyłączanie ekranu, gdy odkładamy telefon i ustawienie w nim automatycznego wygaszacza ekranu, tak aby telefon nie pozostawał odblokowany.
Przed wyjazdem, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się zabrać ze sobą sprzęt elektroniczny, warto zrobić kopie zapasowe danych, które mamy na nim zapisane. Wówczas, nawet w przypadku kradzieży sprzętu, uda się nam odtworzyć większość danych.
Jeśli musimy skorzystać z publicznej sieci, starajmy się, w miarę możliwości, nie wchodzić na strony, które wymagają od nas podawania naszych danych, wpisywania haseł i loginów. Starajmy się korzystać z VPN, nie otwierajmy nieznanych stron internetowych etc. Warto także wyłączyć w telefonie funkcję automatycznego łączenia z dostępnymi sieciami Wi-Fi.
Pamiętajmy także o tym, że w niektórych krajach procedury bezpieczeństwa mogą umożliwiać służbom dostęp do naszych sprzętów i np. robienie kopii ich zwartości. Może się to okazać wysoce problematyczne, na przykład gdy bierzemy ze sobą służbowy laptop. Dodatkowo – przed wyjazdem, zwłaszcza poza granice kraju, czy UE, powinniśmy upewnić się, czy procedury naszego pracodawcy dopuszczają możliwość wywiezienia tam sprzętu służbowego.
Niniejszy alert ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
redaktor cyklu: