Sejm przyjął zmiany dotyczące jawności wynagrodzeń kandydatów do pracy

10.05.2025 | Wiadomości

W dniu 8 maja 2025 r. Sejm przyjął poprawkę do poselskiego projektu ustawy zmieniającej Kodeks pracy. Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawcy będą zobowiązani do ujawnienia informacji na temat wynagrodzenia kandydata na jednym z etapów procesu rekrutacyjnego.

Pierwotna wersja projektu

Obecnie trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy. W pierwotnej wersji projektu przewidziano obowiązek publikowania tzw. widełek płacowych już w ogłoszeniu o pracę. Projekt zakładał również, że osoby zatrudnione będą miały prawo do uzyskania informacji o wysokości własnego wynagrodzenia oraz średnich zarobkach w danej grupie pracowników (z uwzględnieniem podziału na płeć), wykonujących taką samą lub równoważną pracę.

Co się zmieniło?

Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów, pracodawca wciąż będzie musiał przekazać kandydatowi informacje o wynagrodzeniu, jednak zyska większą elastyczność co do momentu ich ujawnienia. Informacje te mogą zostać przekazane:

  • w ogłoszeniu o pracę,
  • przed rozmową kwalifikacyjną (jeśli nie zostały podane wcześniej),
  • przed podpisaniem umowy (jeśli nie zostały podane w żadnym wcześniejszym etapie).

Dodatkowo, nowe przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia, by ogłoszenia o pracę były neutralne płciowo, a cały proces rekrutacji przebiegał w sposób niedyskryminacyjny.

Co pozostaje bez zmian?

Nowelizacja nie wprowadza obowiązku publikacji wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę. Pracodawcy mają dowolność w wyborze etapu, na którym poinformują kandydata o proponowanych zarobkach. W praktyce oznacza to, że zmiany nie wpłyną znacząco na dotychczasowe procedury rekrutacyjne.

Proponowane rozwiązania są zgodne z unijną dyrektywą 2023/970 w sprawie przejrzystości wynagrodzeń, która daje państwom członkowskim szerokie możliwości dostosowania przepisów do krajowych realiów.

Podsumowanie

Chociaż przyjęte zmiany zmierzają w kierunku zwiększenia przejrzystości w relacjach między pracodawcą, a pracownikiem, nie oznaczają one rewolucji na rynku pracy. W praktyce zachowano dużą swobodę po stronie pracodawców w zakresie ujawniania wynagrodzeń w procesie rekrutacyjnym.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

Stan prawny na dzień 09 maja 2025 r.

autor:

Aleksandra Tomczyk

Aplikant radcowski
+48 22 856 36 60 | a.tomczyk@kglegal.pl

Nasze artykuły i alerty prawne możesz otrzymywać jako pierwszy, prosto na swoją skrzynkę mailową! Zapisz się do newslettera klikając w link lub skontaktuj się z nami pod adresem mailowym social@kglegal.pl, aby