W systemie ubezpieczeń społecznych od 1 stycznia 2022 roku odnotujemy szereg zmian dotyczących zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Wynikają one z nowelizacji Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z dnia 25 czerwca 1999 roku. Będą to przede wszystkim:
- Ubezpieczenie chorobowe osób objętych jego dobrowolną formą (a więc przede wszystkim przedsiębiorców) nie będzie ustawało na skutek nieterminowego opłacenia składek. W praktyce oznacza to, iż w przypadku opłacenia składek po terminie osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły korzystać ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.
- W przypadku gdy osoba objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym stanie się niezdolna do pracy w okresie istnienia zaległości z tytułu składek w kwocie wyższej niż 1% minimalnego wynagrodzenia nie straci ona prawa do świadczenia, jeżeli ureguluje zadłużenie w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania tego prawa. Jednakże świadczenie zostanie wtedy wypłacone najprawdopodobniej dopiero po spłaceniu należności.
- Nowością będzie również sposób obliczania podstawy wymiaru zasiłku – jeżeli między okresami pobierania zasiłków (tego samego lub innego rodzaju) nie było przerwy albo była ona krótsza niż miesiąc kalendarzowy, to nie będzie można obliczać podstawy wymiaru zasiłku od nowa.
- Ogromną zmianą jest również podniesienie wysokości miesięcznego zasiłku chorobowego dla osoby hospitalizowanej – niezależnie bowiem od tego, czy dana osoba przebywa w domu czy w szpitalu zasiłek wyniesie 80% podstawy wymiaru zasiłku.
- Ubezpieczonej, w razie urodzenia dziecka po ustaniu w okresie ciąży ubezpieczenia chorobowego na skutek śmierci lub ogłoszenia upadłości bądź likwidacji pracodawcy będzie przysługiwał zasiłek macierzyński. Jeśli natomiast ubezpieczonej w trakcie ciąży z powyższych przyczyn wygaśnie umowa o pracę (i nie będzie jej zapewnione inne zatrudnienie), to będzie ona uprawniona do pobierania zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego do dnia porodu.
- ZUS będzie uprawniony do pozyskiwania danych i informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru oraz do ich wypłat. Ubezpieczeni oraz płatnicy składek będą zobligowani do bezpłatnego udostępnienia wszystkich powyższych danych.
- Z nielicznymi wyjątkami, odnoszącymi się głównie do kobiet w ciąży oraz osób u których niezdolność do pracy wykształciła się na skutek gruźlicy, za okres niezdolności do pracy lub niemożności wykonywania pracy, traktowanej przez Ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa za niezdolność do pracy przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy będzie przysługiwał nie dłużej niż przez 91 dni.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.