Jakie wyzwania czekają pracodawców?
Szanowni Państwo,
dotarliśmy do projektu nowelizacji Kodeksu Pracy, który w najbliższym czasie ma trafić pod obrady Sejmu. Aktualnie projekt nowelizacji jest na etapie konsultacji społecznych.
Głównym założeniem ustawodawcy jest uregulowanie zasad i warunków dotyczących wykonywania pracy zdalnej. Obecne przepisy dotyczące pracy zdalnej są dość ogólne i rodzą pytania zarówno ze strony pracodawców, jak i pracowników, w związku z tym ustawodawca uznał, że zasadne jest ich doprecyzowanie.
Nowelizacja przepisów w zakresie pracy zdalnej może oznaczać dla pracodawców obowiązek wprowadzenia w organizacji dodatkowych procedur, regulaminów oraz wzorów oświadczeń.
Przedstawiamy Państwu najważniejsze założenia projektu nowelizacji kodeksu pracy:
- Praca zdalna będzie możliwa tylko przypadku, gdy pracownik posiada warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej. Konieczne będzie złożenie przez pracownika odpowiedniego oświadczenia w tym zakresie.
- Pracodawca ureguluje zasady wykonywania pracy zdalnej w regulaminie, po konsultacji z przedstawicielami pracowników. Regulamin będzie uwzględniał:
- grupy pracowników objęte pracą zdalną,
- zasady ustalania ekwiwalentu pieniężnego w przypadku wykorzystywania przez pracownika wykonującego pracę zdalną materiałów i narzędzi stanowiących jego własność,
- zasady porozumiewania się pracodawcy z pracownikiem wykonującym pracę zdalną, w tym sposób potwierdzania obecności pracownika wykonującego pracę zdalną na stanowisku pracy,
- sposób i formę kontroli wykonywania pracy przez pracownika wykonującego pracę zdalną.
- Zasady wykonywania pracy będą mogły zostać określone także w poleceniu pracy zdalnej albo w porozumieniu z pracownikiem.
- W informacji wydawanej pracownikowi na podstawie z art. 29 § 3, trzeba będzie uwzględnić dodatkowe informacje dotyczące pracy zdalnej.
- Pracodawca będzie miał obowiązek:
- dostarczenia pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej,
- pokrycia kosztów związanych z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi,
- zapewnienia pracownikowi wykonującemu pracę zdalną pomocy technicznej i niezbędnego szkolenia w zakresie obsługi narzędzi.
- Pracownik będzie miał prawo do ekwiwalentu pieniężnego za wykorzystywanie swoich materiałów oraz narzędzi przy wykonywaniu pracy zdalnej.
- Konieczne będzie określenie zasad ochrony danych przekazywanych pracownikowi wykonującemu pracę zdalną oraz przeprowadzenie wśród pracowników instruktażu i szkolenia w tym zakresie.
- Część obowiązków pracodawcy w zakresie bhp wobec pracownika wykonującego pracę zdalną zostanie wyłączona,
- Pracodawca będzie miał obowiązek sporządzenia oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą oraz opracowania informacji zawierającej zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej uwzględniające w szczególności wpływ tej pracy na wzrok oraz układ mięśniowy i szkieletowy.
- Przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy zdalnej, pracownik będzie składał do pracodawcy oświadczenie zawierające potwierdzenie, że stanowisko pracy zdalnej w miejscu zamieszkania pracownika lub w innym miejscu wskazanym przez niego zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W przypadku wykonywania pracy zdalnej, za właściwą organizację stanowiska pracy zdalnej będzie odpowiadał pracownik.
Nasza kancelaria na bieżąco śledzi prace nad projektem nowelizacji, aby móc wesprzeć Państwa w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji potrzebnej do realizacji obowiązków wynikających z kodeksu pracy. Jesteśmy także gotowi przeprowadzić u Państwa audyt istniejących regulaminów oraz pozostałej dokumentacji, związanej z pracą zdalną.
Niniejszy materiał ma charakter informacyjny i został sporządzony na podstawie projektu ustawy o zmianie ustawy kodeks pracy.