Koszula, brelok, a może samochód? Nowe metody płatności bezgotówkowej

30.03.2023 | Technoglogy

Rynek usług płatniczych rozwija się dynamicznie od kilku lat. Wiele międzynarodowych przedsiębiorstw, z różnych sektorów gospodarki, wprowadza coraz bardziej innowacyjne sposoby płatności. Ich celem jest ułatwienie klientom nabywania różnych produktów, bez konieczności noszenia przy sobie portfela czy nawet telefonu. Wprowadzanie nowych metod płatności głównie koncentruje się na znalezieniu takich przedmiotów, umożliwiających dokonywania płatności, które koniec końców zawsze będą nam towarzyszyć. Dlatego też, powstała nowa kategoria metod płatniczych (tzw. Płatności ubieralne), która obejmuje wszystko co można uznać za ubranie lub element ubioru. Oczywiście już od dawna wiele z tych produktów umożliwia dokonywanie płatności. Do takich przedmiotów zalicza się na przykład zegarek. Jednak grupa ta powiększa się z każdym rokiem. Ostatnio przedsiębiorstwo Curve współpracują z Digiseq wprowadziło nowe możliwości płacenia. Od tego roku użytkownicy aplikacji Curve mogą dokonywać płatności za pomocą biżuterii, breloka lub koszuli. Dodatkowo, płacenie za pomocą tych przedmiotów nie będzie wiązało się z koniecznością posiadania baterii.

Inną firmą, która zdecydowała się wyjść naprzeciw potrzeb swoich klientów jest Mercedes Benz. Niemiecki gigant motoryzacyjny, wprowadził w tym miesiącu nową funkcję do ich samochodów. Jest to tzw. Mercedes Pay Plus, który umożliwia posiadaczom samochodów marki Mercedes dokonywania płatności za pomocą czytnika linii papilarnych, dzięki czemu jedynie za pomocą palca będzie można zakupić produkty Mercedes, bez konieczności podawania hasła lub kodu. Jak podkreślono na stronie Mercedes Benz:

„Przetwarzanie płatności bezpośrednio z samochodu jest niezbędnym aspektem ekskluzywnej i bezproblemowej obsługi klienta. Globalna platforma ePayment Mercedes pay umożliwia klientom zamawianie i płacenie za cyfrowe dodatki, aktualizacje sprzętu i oprogramowania bezpośrednio z samochodu.”

Na ten moment opcja ta jest dostępna jedynie w Niemczech, nie mniej nie ulega wątpliwości, że wkrótce taka opcja będzie dostępna również w innych krajach min. W Polsce.

Powyższe, innowacyjne metody płatności, pokazują jak duża jest tendencja do odchodzenia od tradycyjnych środków płatniczych, takich jak gotówka czy nawet karta i zastąpienia ich nowymi przedmiotami, bazującymi na nowych technologiach. Z pewnością przedsiębiorstwa wprowadzające nowe środki płatnicze, powinny dbać o bezpieczeństwo swoich klientów. O odpowiednie zabezpieczenia powinni zadbać w szczególności ci, którzy nie wymagają hasła lub kodu do potwierdzenia transakcji.

Niniejszy alert ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

autor:

Anna Stanek

Prawnik
+48 536 226 845 | a.stanek@kglegal.pl

redaktor cyklu:

Natalia Serwińska-Deles

Adwokat
+48 22 856 36 60 | n.serwinska@kglegal.pl