Wykorzystywanie monitoringu wizyjnego przez administratora danych, w szczególności na terenie zakładów pracy lub w innych obiektach publicznych jak sklepy i restauracje, jest zjawiskiem powszechnym i odpowiednio wykorzystywany może przynieść przedsiębiorcy wiele korzyści. Jednakże należy pamiętać, że jego montaż oraz formalne wdrożenie musi odpowiadać określonym zasadom i przepisom prawa.
Co można przetwarzać w ramach monitoringu?
Administrator wykorzystując monitoring zobowiązany jest do przetwarzania wyłącznie wizji, tj. obrazu utrwalanego przez kamery. Nie jest dopuszczalne wykorzystywanie rejestracji głosu. Dodatkowo jakość monitoringu powinna pozwalać na odpowiednie utrwalenie obrazu, wizerunku twarzy i sylwetki (utrwalanie danych zwykłych). W przypadku, kiedy monitoring służyłby do automatycznego rozpoznawania twarzy, a tym samym kontroli dostępu do pomieszczeń, wówczas działanie to stanowiłoby przetwarzanie danych biometrycznych.
Podstawy prawne przetwarzania danych
Należy pamiętać, że wykorzystywanie monitoringu musi znaleźć oparcie w konkretnej podstawie prawnej. Właściwą będzie art. 6 ust. 1 lit. f RODO, tj. prawnie uzasadniony interes administratora, polegający na zabezpieczeniu osób i mienia, a także zapewnieniu bezpieczeństwa danych osobowych i tajemnic prawnie chronionych na obszarze monitorowanym.
Każdorazowo w ramach przetwarzania danych, w oparciu o tę podstawę, należy przeprowadzić test równowagi który:
- zidentyfikuje prawnie uzasadniony interes administratora w realizacji danej czynności przetwarzania;
- wykaże niezbędność przetwarzania danych do realizacji przedmiotowego celu;
- pomoże dokonać ważenia interesów, czyli badania czy interes administratora w przetwarzaniu danych jest bardziej istotny niż interes osoby utrwalonej na nagraniu osoby.
Obowiązek informacyjny
Zamieszczenie monitoringu w zakładzie pracy lub innej przestrzeni również wiąże się ze spełnieniem obowiązku informacyjnego wynikającego z art. 13 RODO, który obliguje administratora do przekazania informacji m.in. o jego tożsamości, celach i podstawach prawnych przetwarzania, przysługujących prawach itp. Dodatkowo powstaje obowiązek odpowiedniego oznaczenia graficznego monitorowanej przestrzeni.
Monitoring wizyjny ponadto powinien być umieszczony w sposób, który nie będzie naruszał intymności pracownika, tj. nie może znajdować się w łazienkach, szatniach, kuchni czy innych pomieszczeniach sanitarnych niezwiązanych bezpośrednio z wykonywaną pracą. Nie powinien też służyć do mierzenia czasu pracy.
Dane z monitoringu wizyjnego należy przetwarzać przez okres maksymalnie 3 miesięcy – następnie powinny zostać usunięte lub nadpisane nowymi nagraniami. W sytuacji, jeżeli nagranie z monitoringu stanowi dowód w sprawie lub może taki dowód stanowić – należy przechowywać nagrania do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 25 września 2024 r.
autor: