Rewolucyjny czat zdaje egzaminy uniwersyteckie oraz pisze książki

23.02.2023 | Technoglogy

Pojawienie się pod koniec listopada 2022 roku nowego rodzaju sztucznej inteligencji, odbiło się szerokim echem w mediach polskich i zagranicznych. Mówiono wręcz o rewolucji, która istotnie wpłynie na wiele sektorów gospodarki oraz życie ludzi. Rewolucją tą jest stworzony przez Open AI – ChatGPT.

ChatGPT jest to chat box, wykorzystujący język GPT-3, aby generować odpowiedzi na pytania użytkowników. Poprzez wykorzystanie informacji zawartych w bazach danych – ChatGPT jest w stanie prowadzić konwersację z użytkownikami, proponować rozwiązania różnych problemów, czy nawet pisać książki. A to nie wszystko. Od początku wprowadzenia ChatGPT testowano jego możliwości uczenia się w różnych sytuacjach. Jeden z tych testów miał na celu sprawdzenie czy czat byłby wstanie zdać egzamin na poziomie uniwersyteckim. Pierwszy był egzamin lekarski USMLE, z którego czat uzyskał koło 50%, co pozwoliłoby mu zdać egzamin. Jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że czat jest dostępny na rynku około 5 miesięcy.

Podobny test przeprowadzono w Wharton School of Business. Sprawdzano czy ChatGPT byłby wstanie zdać egzamin MBA. Ku zaskoczeniu prof. Christiana Terwiesch, który przeprowadzał test, czat osiągnął zaskakująco dobry wynik. Był on wstanie odpowiedzieć na podstawowe pytania testowe poprzez przeprowadzenie analizy posiadanych informacji. Mimo, że ostatecznie czat nie osiągnął najwyższego wyniku, to zgodnie z przewidywaniami Prof. Terwiesch, ChatGPT byłby w stanie uzyskać najwyższą ocenę, gdyby uzyskał podpowiedzi.

Dodatkowo ChatGPT jest chętnie wykorzystywany przez pisarzy oraz amatorów, którzy ze względu na brak weny lub umiejętności nie są wstanie napisać czy dokończyć książki. W jaki sposób chat może nie tylko pomóc pisarzom, ale również sprawić, że każdy będzie mógł napisać własną książkę? W taki, że dzięki zapewnieniu kilku podstawowych informacji na temat dzieła, będzie on w stanie wymyśleć dalszą część historii oraz jej szczegóły. Co więcej, jak pokazało wiele testów, czat już jest w stanie samodzielnie pisać książki, na przykład dla dzieci. Umiejętność tą zauważył Amazon, który od jakiegoś czasu sprzedaje książki, napisane tylko przez ChatGPT. Nie jest to niczym zaskakującym, biorąc pod uwagę, że napisanie książki przez sztuczną inteligencje jest tańsze i szybsze, niż napisanie książki przez człowieka. Mając to na uwadze, można wywnioskować, że w przyszłości możemy zaobserwować dewaluację zawodu pisarza i w konsekwencji możliwość zastąpienia pisarzy przez sztuczną inteligencję.

Zastosowanie CzatGPT nie ogranicza się jedynie do pisania książek czy zdawania egzaminów. Microsoft interesuje się wykorzystaniem czatu przy obsłudze robotów. Czat miałby wydawać polecenia robotom za pomocą prostego języka oprogramowania. Miałoby to na celu zminimalizowania kosztów obsługi maszyn oraz przyspieszenie pracy. Nie jest na razie wiadome na ile CzatGPT będzie w stanie obsługiwać zaawansowane maszyny, obecnie obsługiwane przez doświadczonych inżynierów. Nie mniej takie rozwiązanie byłoby przełomowe w dziedzinie robotyki.

Biorąc pod uwagę powyższe nie można oprzeć się wrażeniu, że ChatGPT przynosi rewolucyjne zmiany w wielu dziedzinach. Z pewnością, z czasem ChatGPT będzie wykorzystywany w coraz większych sferach i na jeszcze większą skalę. Niemniej jednak pojawia się pytanie jakie negatywne konsekwencje dla ludzi przyniesie rozwój sztucznej inteligencji oraz jakie nowe regulacje prawne pojawią się w tej materii.

Niniejszy alert ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.

autor:


|

redaktor cyklu:

Natalia Serwińska-Deles

Adwokat
+48 22 856 36 60 | n.serwinska@kglegal.pl